į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  
Raimondo GUOBIO puslapis
2016-08-28. Didysis meistras ir patys jauniausieji dailininkai..

Jau beveik devynių dešimčių gyvenimo metų patirtimi turtingas tautodailininkas Stanislovas Karanauskas, visuomet kažkuo besidomintis, nuolat ką nors naujo, ypatingo surandantis, kadaise buvo ypač susidomėjęs įstabiaisiais Aukštaitijos piliakalniais.

 

Daugybę jų nupiešė tokių kokius matė, ant daugybės dar ir pilis " pastatė ". Jo paveikslų - piliakalnių, tėviškės vaizdų bei vizijų, paroda penktadienio pavakarę atverta Svėdasų meno galerijoje. Tuo pat metu vasaros plenero derlių visuomenei parodė ir jauniausios profesionalaus meno link žengiančios svėdasiškės.


Šaltinių kaime netoli Svėdasų augęs Stanislovas Karanauskas nuo mažens domėjosi krašto praeitimi. legendų, pasakų prisiklausęs dar ir kalnus, akmenis, pilkapius senovės laikus menančius, plačiose apylinkėse lankė. Ir šitie " senovės padarai " didžią vaizduotę žadino.

 

Senolių pasakojimai, perskaitytos knygose istorijos bei pasakos į jauną sąmonę smelkėsi. Kuomet pradėjo piešti, pačias nuostabiausias vietas ir didžiausius patyrimus ir išgyvenimus nuostabiausiais paveikslais išreiškė.Tuoj po 1960 - ųjų ypač domėjosi piliakalniais ir juos piešė, ant tų kalnų brangiausių pilis " statė ", pilėnus darbuose ir žygiuose įamžino.


" Įdomu buvo visus tuos kalnus apžiūrėti, į juos kopti, jų dvasią nemirtingą, dvasią amžinąją pajusti... " - taupiai šypsodamasis sako S. Karanauskas. Kai kurie kalnai jau tuomet buvo medžiais, krūmokšniais apaugę. Iki šiol prisimena kaip į Vozgėlių piliakalnį kopė, kaip jo iškilumus krūmynuose surado, o po to jo kontūrą sugavęs dar ir pilį surentė, puikų paveikslą nupiešė.

 

Nebuvo jis pats tikriausias pilių rekonstruktorius - buvo matęs senųjų dailininkų iliustracijose nupieštų viduramžių pilių, medinių įtvirtinimų, dar ir savo fantazijos lakios pridėjo. Gaila, bet prie Šaltinių, prie Svėdasų piliakalnių nebuvo, tad teko piešti istorinius kalnus daugiausiai Utenos apylinkėse, sukūrė keliolikos nuostabių paveikslų ciklą. Pilys gi tokios, kad ir Vorutos pilies ant Šeimyniškėlių piliakalnio statytojams būtų ko pasimokyti.


Tuo pat metu galerijoje buvo atverta dar viena paroda - birželyje Kunigiškiuose vykusios jaunimo stovyklos dailininkui Kajetonui Sklėriui atminti " derlius " - dešimt spalvingų, pastele ant drobės pieštų paveikslų. Prisiminta nuostabioji stovykla, kurioje buvo ne tik piešiama bet ir susipažinta su krašto įdomybėmis, bičiuliškai gyventa.

 

Dešimt šviesių šviesių darbų, kuriais ypač džiaugėsi stovyklėlės vadovė, dailės mokytoja Kristina Striukienė, džiaugėsi jaunųjų sėkme, gerai įvertino ir Anykščių dailės mokyklos direktorius Arūnas Vilkončius. Jis įdomiai papasakojo apie nuo pat septynių brolių miegančiųjų skaidriojoje istorijos spintoje eksponuotus senus barometrus ir vienu jų naudodamasis nustatė ( tai jau pasitvirtino ), kad kelias dienas turėtų nelyti...


Autoriaus nuotr.
Stasys Karanauskas piliakalnius piešti suskato seniai, tik ketvirtą dešimtį savojo amžiaus įpusėjęs, ir jų su pilimis, ir tokių kokius matė nupiešė daugybę.
Džiaugsmingai susitiko: Svėdasų gimnazijos dailės mokytoja Kristina Striukienė, meistras Stasys Karanauskas ir augantis svėdasietiškos dailės talentas Kotryna Švelnytė ( 0765
Teisingai energetiškai nupiešti paveikslai, kaip šis - " Debesų valdovas ", sugeria ir virpesiais skleidžia energiją, bei turi gydomųjų galių. (0759


Raimondas Guobis