į pradžią   |   turinys   |   susisiekite  
NAUJIENOS
2015-01-22. Svėdasų kronika

Raimondas Guobis

 

Laureatės


Tradicinio respublikos skautų dainos konkurso " Gražių dainelių daug girdėjau" finaliniame ture Kaune, kur dalyvavo 39 dainorėliai, svėdasiškės, patyrusios skautės Toma Matulevičiūtė ir Aušrinė Neniškytė tapo laureatėmis - skirtingose amžių grupėse užėmė trečiąsias vietas. Mergaitės konkurse jau dalyvauja kelerius metus, yra tapusios ir nugalėtojomis, o šiemet tarsi ir nepasisekė. Aušrinė pastebėjo, kad pirmoji jos klaida buvo pasirenkant ne skautišką dainą, taip pat trūko ir fono - reikalauta, kad dainuojant kaip fonas skambėtų koks nors bugnas, barškalėlis ar kitoks stovyklavietėje surastas instrumentas. Prizai - blizgantis žygio arbatai virti katilas, puodeliai, peiliukas, knygos ir kitos smulkmenėlės.
 

Turgus


Šeštadienio rytą atgijo vienas iš svarbiausių Svėdasų ekonomikos mechanizmų - miestelio turgus. Naująjį 2015 m. euro sezoną atvėrė du prekiautojai rokiškėnai - visiems pažįstamas bičiuolis Vidas nuo Kriaunų prekiavo medumi, o štai dar vienas tvirtas vyrukas iš pačio gretimo rajono centro siūlė įsigyti padėvėtų drabužių. Ant raudonų plytų paviljono skliauto visa grožybe plaikstėsi eurobanknotų motyvais suaustas šalikas. Prekyba vyko vangiai, tad europrekybos pionieriai tądien eurobanknotų gal ir nepelnė.


Popierėliai

 

"Popierėliai" ištarė apie bendrosios Europos valiutos banknotus, visą jų pluoštą pašte išsimainęs senolis Vladas Žvirblis. Jau devintą dešimtį bebaigiantis ir gal aštuntąjį pinigų pasikeitimą išgyvenantis.
" Radau, radau eurą" - džiaugsmingai nuskambėjo moteriškas balsas prie Remigijaus Striuko parduotuvės prieangio. Ant žemės gulėjo ir kaip laimė spindėjo moneta, matyt išsprūdusi kažkam, visa sauja grąžos apdovanotam.


Kokie gi negražūs ir nepatogūs pinigai? Daug kas taip bumba, daug kas romiai tyliai, bet kad kas gėrisi ar džiaugiasi - nesigirdi. Tik tiltų, skliautų ir romėniškų vandentiekių " akvedukų" motyvai, nei ką įsiminsi nei kaip pavadinsi. Apsaugos blizgučių ne tiek jau daug, o vandens ženklu blausus mergaitės portretas ir jau minėtų architektūrų fragmentai spindi. Gal net rubliai buvo priimtinesni - tarp daugybės broliškų tautų kalbomis išraitytų tekstų buvo ir lietuviškas: " vienas rublis", " trys rubliai"...


Mozaika


Nors eurai įvesti vos prieš kelias dienas, gavome tik lietuvišku Vyčiu paženklintų monetų, bet kaip greitai jos ėmė maišytis su kitų šalių euromonetomis. Tereikėjo nukeliauti autobusus į Uteną, sugrįžti atgal, banknotą atmainyti, ir monetų saujoje kaip mat suspurdo gausybė " svetimšalių". Ant vienos lyra, kitas puikuojasi plačiu nepažįstamo dėdės atvaizdu, trečiasis su matytu kryžiumi ir užrašu - esąs net iš Maltos. Linkėjimai Ingai ir kitiems tolimosios salos lietuviams - maltiečiams.


Skausmas


Paskutiniąją lito gyvasties dieną įskaudino Anykščių pašte, kur atsiskubinau panoręs dar su grynai lietuvišku ženklu laišką pasiųsti. Bet tarnautoja atsakė, kad tokių ženklų pašas jau nebeturi - teko pirkti nediduką, neišvaizdų, nors ir lietuvišką jau 0,39 euro nominalo. Pagalvojau: turtuoliai mat atsirado, štai tarpukaryje auksinus pakeitus litais visus turimus ženklus toliau naudojo, tik sužymėjo naująją vertę nurodančiu štampu. O dabar - gal nesunaudotuosius sumals į popieriaus atraižas. Irgi mat antrinių žaliavų gamintojų ekonomika.


"Priprasim ir bus tvarkoj"


Svėdasiškis, buvęs Lietuvos Banko valdybos pirmininko pavaduotojas Vytautas Bublys naująją valiutą pasitiko be jaudulio. " Priprasim ir viskas bus gerai, tik pradžioje daug triukšmo"" - sako jis. Kai 1993 m. įvedinėjo litą iš džiaugsmo beveik verkęs, o dabar emocijoms nepasiduoda. Juk stodami į ES buvome pasižadėję, kad Lietuva taps ir bendrosios valiutos zonos nare, jau galėjome tai padaryti prieš septynis metus, pritrūko tiek nedaug. Tad dabar tai darome tarsi ir atsilikę - paskutinieji iš trijų Baltijos valstybių. Žinoma lietuviški litai buvo labai gražūs, ypač pasigėrėtini buvę stambesni banknotai - dviejų, penkių šimtų litų. Bet pinigais gėrėtis gera tik jų turint.


Piktas ir nedoras juokas


Apie baisius įvykius sukrėtusius liberaliąją Europą rašė ir Paryžiuje gyvenanti svėdasiškė Aušra Matulevičiūtė, solidariai pritardama spaudos laisvei, gėrėdamasi ją palaikančiomis eitynėmis.
Prancūzijos įvykiai, teroristų išpuoliai prieš žurnalistus ir žudynės. Baisu, smerktina, bet kai pasiekė daugiau informacijos susimąsčiau, kad europinis laisvės supratimas susideda dar ir iš komponento nebaudžiamai, tiesiog paverčiant tai pigiu juoku, atvirai tyčiotis iš Dievo, tradicijų, motinos, tėvo, sesers, brolio, artimųjų. Įžeidinėti ir jaustis gerai. Ar mes palaikome tokią laisvę, ar mums Lietuvoje tokios " laisvės" reikia?
Dar tarpukariu krikščioniškoje dvasioje išaugę Europos intelektualai, valstybių vadovai puikiai suprasdami pražūtingas grėsmes pakilo į kovą prieš liberalizmą - prieš laisvę be atsakomybės, be pareigos be pagarbos daugeliui šventoms vertybėms.


Parapija skaičiais


Sekmadienį Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje klebonas Vydas Juškėnas paskelbė metinę ataskaitą. Parapija pernai metus pragyveno su kukliomis 33 tūkstančių litų pajamomis, šių metų pradžioje sąskaitoje pasiliko tik keli šimtai eurų, pakrikštyta - 32, palaidota - 40, sutuokta 11 porų, pirmąją Komuniją priėmė 22, sutvirtinta - 30. Pirmoji eurorinkliava - skambančios euromonetos ir gal pora menkiausio nominalo banknotų.
 Susisiekite su mumis!

Vardas:*
Vardas:*
Įmonė:
El. paštas:*
Telefonas:
* Privalomi laukai
Siųsti